Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București-Centrul Universitar Pitești, prin Facultatea de Științe Economice și Drept și Baroul Argeș au semnat Protocolul de colaborare
Universitatea Națională de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București-Centrul Universitar Pitești, prin Facultatea de Științe Economice și Drept și Baroul Argeș au semnat protocolul de colaborare menit să consolideze parteneriatul instituțional construit de-a lungul timpului și să valorifice relația de cooperare dezvoltată între mediul academic și profesiile juridice.
Acordul creează cadrul necesar pentru dezvoltarea unor proiecte comune în domeniile cercetării, educației și formării profesionale, având ca obiective promovarea profesiei de avocat în rândul studenților, facilitarea dialogului dintre teorie și practică, precum și stimularea schimbului de expertiză între mediul universitar și practicienii dreptului.
Semnarea protocolului are o semnificație aparte, având loc la 24 iunie, de Ziua Avocatului Român, un reper important pentru profesia juridică și o oportunitate de a evidenția contribuția esențială a avocaților la garantarea drepturilor și libertăților fundamentale, precum și la consolidarea principiilor statului de drept.
Prin acest demers, cele două instituții își întăresc colaborarea în vederea susținerii excelenței academice și profesionale, a formării profesionale continue și a promovării culturii juridice, în beneficiul studenților, al profesioniștilor din domeniul dreptului și al societății în ansamblul său.